حسابدار ایرانی بهترین مکان برای حسابداران ایرانی

چطور می‌توانم حسابدار رسمی شوم؟

اگر مدتی است که حسابدارید و به شغل حسابداری مشغول هستید می توانید کم کم به این فکر باشید که در آزمون حسابداری رسمی شرکت کنید و حسابدار رسمی شوید؟ اما برای چه چیزی می خواهید حسابدار رسمی شوید؟

حسابداران رسمی به چه کسانی گفته می‌شود؟ با داشتن این عنوان چه موقعیت‌های شغلی در مسیر کاری‌تان قرار می‌گیرد؟ آزمون حسابداران رسمی چه زمانی برگزار می‌شود و چگونه می‌توانید برای آن آماده شوید؟ در این مطلب بیشتر با آموزش‌ها، آزمون حسابداران رسمی و منابع آزمون آشنا شوید و از زمینه کاری حسابداران رسمی بیشتر بدانید.

حسابدار رسمی کیست؟
ابتدا ببینیم حسابدار رسمی کیست و به چه کسی حسابدار رسمی می گویند.

حسابدار رسمی به حسابداری گفته می‌شود که با شرکت در آزمون جامعه حسابداران رسمی ایران و قبولی در این آزمون، به عضویت این جامعه درآمده است. این فرد از آن پس به عنوان حسابدار رسمی و قسم خورده‌ی وزارت اموراقتصادی و دارایی محسوب می‌شود و به کار حسابرسی می‌پردازد. مهر و امضای حسابداران رسمی مورد تایید سازمان امور مالیاتی کشور است.

حسابداران رسمی چه خدماتی ارائه می‌دهند؟
حسابداران رسمی به صورت انفرادی به عنوان حسابداران رسمی مستقل و یا به صورت گروهی با تاسیس شرکت حسابرسی می‌توانند با رعایت قوانین و مقررات حاکم بر این خصوص، خدمات تخصصی زیر را ارائه دهند:

انواع حسابرسی
بازرسی قانونی
نظارت بر تصفیه
ارزیابی سهام و سهم‌الشرکه
مشاوره‌ی مالی
طراحی و پیاده‌سازی سیستم مالی
خدمات مالی و حسابداری و مالیاتی
داوری مالی
خدمات کارشناسی به مراجع قضایی
مهر و امضاء حسابداران رسمی مستقل و شرکت حسابرسی از نظر اعتبار، نزد قانون یکسان است و هیچ کدام بر دیگری برتری ندارند.

زمینه‌های کاری حسابداران رسمی چیست؟
سازمان امور مالیاتی کشور، تمام شرکت‌هایی که دارای ثبت درآمد هستند را ملزم به استفاده از خدمات حسابداران رسمی می‌نماید. در نتیجه حسابداران رسمی یکی از مهم‌ترین افرادی هستند که شرکت‌ها با آنها همیشه سر و کار خواهند داشت. این همکاری‌ها شامل موارد گوناگونی می‌شود مثلا شرکت‌های بزرگ معمولا برای حسابرسی داخلی، با حسابداران رسمی همکاری می‌کنند. گاهی اگر شرکتی بخواهد از بانک وام دریافت کند، بانک وام دهنده با نظر به مهر و امضای حسابداران رسمی در صورت‌های مالی آن شرکت، با پرداخت وام موافقت خواهد کرد. شرکت‌های پیمانکاری که می‌خواهند در مناقصه‌ها دولتی شرکت کنند، معمولا باید از حسابداران رسمی برای تایید صورت‌های مالی خود استفاده کنند.

چگونه حسابدار رسمی شویم؟
برای رسیدن به مقام حسابداران رسمی، علاوه بر داشتن حداقل مدرک کارشناسی در رشته‌های مالی و حسابداری، داشتن حداقل شش سال سابقه کار حسابرسی (پس از دریافت مدرک کارشناسی) و نیز قبولی در آزمون‌های گزینه‌ای و تشریحی حسابداری، حسابرسی و قوانین (مالیات‌ها، تجارت، محاسبات و…) لازم است. مرکز آموزش حسابداران خبره برای کسانی که می‌خواهند در این آزمون شرکت کنند، دوره‌ای را تحت عنوان «دوره آمادگی آزمون حسابدار رسمی» برگزار می‌کند و در آن به ارائه سر‌فصل‌های زیر می‌پردازد:

مروری بر حسابداری مالی و استانداردهای حسابداری
مروری جامع بر حسابداری صنعتی
مروری بر استانداردهای حسابرسی و گزارش‌نویسی حسابرسی
قوانین و مقررات مالیاتی و مالیات بر ارزش افزوده
قانون تجارت، دیوان محاسبات و سایر قوانین

برای آزمون چه بخوانیم؟
برای شرکت در آزمون حسابداران رسمی خواندن منابع گوناگونی پیشنهاد می‌شود که در ادامه تعدادی از آنها را معرفی کرده‌ایم. ضمنا وب‌سایت جامعه حسابداران رسمی ایران، تعدادی از سوالات سال‌های گذشته را روی وب‌سایت خود قرار داده‌ است که می‌توانید برای آشنایی با فضای سوالات آنها را نیز مطالعه کنید.

پرسش و پاسخ‌های کمیته فنی همراه بخشنامه‌ها و مصوبات
استانداردهای حسابداری ایران
مروری جامع بر حسابداری مالی
آیین رفتار حرفه‌ای
قانون‌های مالیات مستقیم
قوانین برگزاری مناقصات
قانونو بودجه تصویب شده هر ساله کشور
قانون ابزارهای مالی
قانون تجارت
قوانین شرکت‌های دولتی
قانون دیوان محاسبات کشور
و…

نکات مهم روز آزمون
قبل از روز آزمون حسابداری رسمی، لازم است نسبت به موضوعاتی چون تعداد سوالات، زمان پاسخگویی، قوانین جلسه‌ی آزمون و… آگاهی داشته باشید. در ادامه برخی از مهم‌ترین نکات مربوط به آزمون را برایتان گفته‌ایم.

آزمون حسابداران رسمی همه ساله آذر ماه برگزار می‌شود.

شرایط ثبت‌نام در آزمون حسابدار رسمی سال ١٣٩٩ اعلام شد + دانلود فایل
استفاده از ماشین حساب ساده که غیر قابل برنامه‌ریزی باشد، مجاز است.
آزمون نمره منفی دارد به این صورت که هر سه تا غلط نمره یک پاسخ صحیح را از بین می‌برد.
آزمون در دو زمان صبح و عصر همان روز برگزار می‌شود.
سوالات هر دو نوبت معمولا یکی است اما ترتیب گزینه‌های پاسخ متفاوت است.
سوالات به دو صورت تستی و تشریحی خواهد بود.

2 دیدگاه

  1. admin نویسنده

    در نظر دارم که پیشنهادات خود را در رابطه با مراحل حسابدار رسمی شدن در چند مقاله بنویسم. باید توجه خوانندگان را به این موضوع جلب کنم که مواردی که می‌نویسم تنها جنبه‌ پیشنهادی دارد و ممکن است در مواردی مغایر با شرایط و مقررات موجود برای حسابدار رسمی شدن باشد. شاید مقامات مسوول محترم تصمیم بگیرند که احتمالا در مقررات موجود تغییرات و اصلاحاتی انجام دهند. البته در اینجا نظر مسوولان محترم شرط است و نوشته‌های اینجانب نظرات شخصی و جنبه پیشنهادی دارد و غیر از این هم نمی‌تواند باشد.

    پاسخ دهید
  2. رامین

    ممنون از پست های خوبتون در مورد حسابدار رسمی. من حسابدارم و مدتی است به فکر افتادم حسابدار رسمی بشم.

    پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید

حسابدار ایرانی

سایت حسابدار ایرانی محلی است برای ثبت رزومه ها و آگهی های استخدام در زمینه حسابداری و مشاغل مرتبط با آن.

در این سایت مطالب آموزشی متنوعی نیز در رابطه با حسابداری منتشر می شود که برای حسابداران قابل استفاده خواهد بود

خبرنامه

بازدید