حسابدار ایرانی بهترین مکان برای حسابداران ایرانی

تناقض شاخص بورس با شاخص‌های اقتصادی در ایران

به گزارش حسابدار ایرانی ، شاخص بورس این روزها در بورس (رونق) است و سرمایه های زیادی جذب آن شده اند. تقریبا همه مردم ایران این روزها به نوعی می خواهند وارد بورس شوند.

این روزها واژه بورس یکی از کلمات پرتکرار شده است که بر سر زبانها افتاده است. همه مردم به نوعی این واژه را به صورت مکرر یا می شنوند و یا خودشان به کار می برند. با نگاهی به صف های تشکیل شده در دفاتر پیشخوان دولت برای دریافت کد بورسی ، متوجه می شویم که اکثر مردم در حال ورود به بورس هستند.

شاخص بورس هم این روزها مثل موشک بالا می رود و باعث ترغیب افراد به سرمایه گذاری می‌شود. دولت هم خود میدان دار شده و به بالا رفتن شاخص بورس کمک می کند. این روزها دولت به درآمد های بورسی نیاز مبرم دارد. دولت با عرضه سهام شرکتهای دولتی در بورس می خواهد بخشی از درآمدهای خود را محقق کند.

ولی این فقط یک طرف قضیه است. طرف دیگر آن شاخص‌های اصلی اقتصاد ایران است که عبارتند از تورم و بیکاری تا نرخ رشد و فلاکت. این شاخصها ، با شاخص بورس تناقض دارند و ارتباط معناداری بین حرکت این شاخصها و شاخص بورس وجود ندارد.

بر اساس آنچه که علم اقتصاد می‌گوید شاخص بورس اصولا باید آیینه‌ای از شاخص‌های اقتصادی هر کشوری باشد؛ هر چه شاخص‌ها مثبت‌تر، نمودار شاخص بورس نیز صعودی‌تر و هر چه شاخص‌ها به سمت و سوی اعداد و ارقام منفی حرکت کند،شاخص بورس نیز نزولی خواهد بود. چیزی که در اغلب کشورهای جهان شاهد آن هستیم.

ولی در ایران ظاهرا برعکس است ، به دلیل اینکه مردم جایی برای سرمایه گذاری ندارند ، به علت رکود اساسی در بخش های صنعت و ساختمان و … ، همه به سرمایه گذاری در بورس روی آورده اند.

بنابراین حال و روز بورس ایران اساسا با این چارچوب علم اقتصاد سازگار نیست و شاهدیم که با وجود شاخص‌های تماما منفی اقتصادی در ایران، نمودار شاخص بورس همواره صعودی است و بازار سرمایه به رنگ سبز در می‌آید!

کاملا مشخص است که میان آنچه در سال‌هایی نه چندان دور در بحران صندوق‌های مالی و اعتباری شاهد بودیم با وضعیت بورس تفاوت‌هایی آشکار وجود دارد اما با نگاهی از دورتر می‌توان گفت که همان شرایط، به شکلی دیگر در حال تکرار شدن است.

سرازیر شدن منابع مالی اقشار مختلف به بازاری که دولت پشتیبان و حمایت اصلی آن شده است، ارائه تصویری از سودهای کلان و بادآورده در رسانه‌های عمومی، تاکید بر تدوام شرایط سوددهی و احتمالا در نهایت سقوط شاخص‌ها و مردمی ناراضی که خود را فریب‌خوردگانی می‌دانند که با اعتماد به دولت وارد این میدان شده‌اند.

می‌توان از شرایط سبز اکنون بورس سرمست شد و سودهای کلانی کسب کرد و بی توجه به عواقب آن به تبلیغ و ترویج بازار سرمایه پرداخت. ولی باید از تجارب گذشته به یاد داشت که ضروری است تا برای اتفاقات تلخی که غیرقابل پیش‌بینی هم نیست مردم را آماده کرد؛ این وظیفه اصلی دولت در موضوع بورس است

5 دیدگاه

 1. محمدی

  بورس ایران هم اکنون در حال ثبت رکوردهای تازه است. معلوم نیست که چه موقعی سقوط کند و خیلی ها را بیچاره کند.
  چند سال پیش یک چنین اتفاقی افتاد و سرمایه خیلی از افراد را به باد داد.

  پاسخ دهید
 2. admin نویسنده

  مدیر برنامه ریزی شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار کشور با اشاره به امکان فروش ۶۰ درصد سهام عدالت از این هفته گفت: کسانی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده اند نیز می توانند در سامانه تغییر وضعیت دهند و سهام خود را بفروشند.

  پاسخ دهید
 3. admin نویسنده

  رئیس بنیاد مستضعفان در خصوص مشارکت این بنیاد در بورس املاک نیز گفت: ما تلاش داریم تا تمامی شرکت‌هایمان را که قابلیت ورود به بازار سرمایه دارند وارد بازار بورس کنیم؛ البته با پیگیری و اصرار ما، دولت و قانون به کمکمان آمدند تا ما برای عرضه املاکمان در بورس دست به کار شویم. لذا با راه اندازی بورس املاک، بنیاد مستضعفان هرچقدر بتواند، املاکِ در اختیارش را در بورس املاک عرضه خواهد کرد.

  پاسخ دهید
 4. بیکار

  ۲۰ مرداد: عرضه دارا دوم لغو شد

  در حالی که بازار بورس و سهامداران خود را برای عرضه صندوق دارادوم در آخر مرداد یا نهایتاً اوایل شهریور آماده می‌کردند و سهام شرکت‌های پالایشی با صف خرید مواجه بود، دیروز سازمان خصوصی در اطلاعیه‌ای از لغو واگذاری این صندوق خبر داد که غافلگیری فعالان بازار بورس را بدنبال داشت و باردیگر سهام پالایشی‌ها و شاخص کل را تحت تأثیر شدید قرار داد و انتقادات فراوانی را نسبت به بی برنامگی دولت برانگیخت.
  هر دم از این باغ بری میرسد.

  پاسخ دهید
 5. مدیر سایت نویسنده

  این روزها بورس حال خوشی نداره.

  پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید

حسابدار ایرانی

سایت حسابدار ایرانی محلی است برای ثبت رزومه ها و آگهی های استخدام در زمینه حسابداری و مشاغل مرتبط با آن.

در این سایت مطالب آموزشی متنوعی نیز در رابطه با حسابداری منتشر می شود که برای حسابداران قابل استفاده خواهد بود

خبرنامه

بازدید